Additional information
| Type Of Tea | Black Tea |
|---|---|
| Tea Grade | N/A |
| Tea Growing Regions | N/A |
| Flavour of Tea | Unflavoured Tea |
| Herbs & Spices | None |
| Tea Packing Form | Leaf Tea, Metal Tin |
| Net Weight | 100g |
| Bulk Packing Information | 100g x 24 |

Enjoy the richness of Tarlton Buket Premium Black Leaf Tea from the Gift Tea Collection. It’s picked from low fields to give a premium Pure Ceylon tea experience. Packed in a cool metal tin, it’s more than just tea – it’s a fancy gift.
| Type Of Tea | Black Tea |
|---|---|
| Tea Grade | N/A |
| Tea Growing Regions | N/A |
| Flavour of Tea | Unflavoured Tea |
| Herbs & Spices | None |
| Tea Packing Form | Leaf Tea, Metal Tin |
| Net Weight | 100g |
| Bulk Packing Information | 100g x 24 |